CARL FREDRIK SESEMAN samt ERIK LEMON, bägare, 2 st, Arboga och Uppsala, 1700-tal. 158 gram.
Bestående av:
CARL FREDRIK SESEMAN, Arboga, 1796. Graverad dekor av bladslinga och vågband, höjd 11,3 cm.
ERIK LEMON, Uppsala, 1700-tal, graverad dekor av blommor. Höjd 10,3 cm.
Slitage, bucklor. Fot med förstärkningar/lagningar.
Enligt uppköpt köpta på kvalitetsauktion 1964-11-22, katalognr 34, utropsnr 993, samt 1966-11-28, katalognr 40, utropsnummer 1537.