JAN LILJEQVIST, olja på duk, a tergo intygad av konstnärens brorsdotter.
Utan titel. 99,5 x 110 cm.
Jan Liljeqvist var en svensk målare, känd för sitt annorlunda konstnärskap, inspirerat av ljus och skuggor. Han studerade på San Fernando i Madrid, Spanien och senare på akademien i Florens, Italien. Under 1960-talet var han verksam i Paris. Han har ställts ut bland annat på Konstakademien, Jämtlands Museums och i en stor retrospektiv på Färgfabriken, där Jan Håfström skrev en lång text om hans konstnärskap:
“Måleriet jag blickat in i bär på en mörk erfarenhet men färgen har en nästan självförbrännande lyskraft. Vem var han? Vad är en människa?”
“Jag tänker på efterkrigstidens New York, den tid då målare som Jackson Pollock, Barnett Newman, Mark Rothko och Adolph Gottlieb försatte den amerikanska konstscenen i våldsam gungning.”
Duk med smärre tryckskada. Ställvis smärre repor.