WIKING SVENSSON, olja på duk, signerad Wiking Svensson.
"Till dansbanan". 150 x 100 cm.
Ställvis krackelerad.
Konsthallen, Göteborg, 1967; advokat och fru Ragnar och Kerstin Hedén, Göteborg (förvärvad på ovanstående); privat samling.
Enligt påskrift på spännram föreställer motivet konstnär Lennart Åsling.