Thomas Luny

(Storbritannien, 1759-1837)
Thomas Luny
(Storbritannien, 1759-1837)

THOMAS LUNY, olja på duk lagd på pannå, bär signatur T. Luny och daterad 1779.

Fartyg utanför Holländska kusten. 42,5 x 56,5 cm.

Duk lagd på pannå. Retuscher. Smärre färgbortfall. Krackelyr. Slitage. Skrapmärken. Oxiderad fernissa.

Utropspris
10 000 SEK