GOLVLAMPA/UPLIGHT, Josef Frank för firma Svenskt Tenn Stockholm, modellnummer 2424, 1900-talets senare del.
Mässing, tredelad fot. En ljuspunkt. Höjd med skärm 164 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Buckla vid fäste mot skärm.