FIRMA SVENSKT TENN, lampskärmar 12 st.
Spända lampskärm klädda i bl a textilen Vegetable Tree, diameter nedtill 19, upptill 12, höjd 15 cm.
Obetydligt slitage, smärre märken efter att ha förvarats staplade.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer