GUNNEL NYMAN, GLASSERVISDELAR, 11 st, Notsjö 1900-talets mitt.
Vas, signerad med syrapenna, höjd 20,5 cm. Kanna, höjd 19,5 cm. Gräddsnäcka samt sockerskål, höjd 5,5 och 10 cm. 7 dricksglas, höjd 4,5, 5,5 och 9 cm.
Helhetsintrycket är gott.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10