LJUSRING, för 4 ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld mässing. Skiva av blått glas. Höjd 55, diam 47 cm.

Kompletterad, bla senare blå glasskiva och knopp nedtill. En ljuspipa saknas. Slitage, fläckar.

Utropspris
2 500 SEK