Ryggbrickan med skuren dekor. Sabelben. Löstagbar, stoppad sits. Sitthöjd 47 cm, bredd 47,5 cm, höjd 89 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Repor. Torrsprickor. En med senare klädsel