KIRSTI GALLEN-KALLELA, efter, matta, 1930-tal. Ca 284x160 cm.
"Punaharmaa". (Rödbrun).
Tidsrelaterad slitage. Vävd i smal vävstol sedan ihop fogad.
Kirsti var dotter till konstnären Akseli Gallen-Kallela. Efter hennes fars död började Kirsti formgiva och tillverka mattor på Tarvaspää-studion tillsammans med sin vän Lahja Pelttari. År 1932 ordnades en utställning på Strindbergs konstgalleri där hon erhöll mycket publicitet. Den olönsamma verksamheten avslutades efter en kort tid.