KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, MARGRUPP, 11 delar, "Charlotte", Asko, Finland 1970-tal.
Svart målad trä. Etikettmärkt "ASKO EXPORT MADE IN FINLAND".
Bord med två iläggsskivor à 57,5 cm vardera. Längd 136 cm, bredd 90, höjd 73 cm.
10 stolar med fast stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm, bredd 43 cm.
Sedvanligt slitage. Enstaka märken och stotmärken. Bordskiva med ytskador.