BYRÅ, Gustaviansk stil, sent 1800-tal.

Fanerad med bland annat jakaranda och björk. Intarsiadekor av ymnighetshorn. Beslag av mässing. Huggen skiva av kalksten. Bredd 90, djup 46, höjd 84 cm.

Omarbetad med senare fanering och beslag. Smärre slitage. Smärre fanerskador. Fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK