Målade. Spjälad genombruten rygg, lös stoppad sits. Skuren dekor av flueroner, överkragade kannelerade ben. Kopplad benställning. En stol signerad IHS. Sitthöjd ca 41, ryggens höjd 87 cm.
Renoverad. Senare målning. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott. Förstärkningar i sarg.