Fanerad med mahogny med flera träslag, svängd bukig form. Tre lådor, med beslag och draghandtag av mässing. Bredd 94, djup 50, höjd 83 cm
Åldersrelaterat slitage. Mindre fanerskador. Ställvis blekt. Fläckar. Nyckel saknas.