Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SKÅP, Barock, 1700-tal.

Tudelat. Målat. Brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 126, djup 54, höjd 188 cm. Nyckel finns.

Nyckel endast till överdel. Senare målning. Senare beslag, senare fötter. Lås saknas i två lådor. Maskstungen. Slitage. Torrsprickor.

Utropspris
10 000 SEK