BØRGE MOGENSEN, bänk modell 171 och 2 stolar modell 236, Fredericia stolefabrik.
Ek, med stoppad sits. Stolar med svängd rygg.
Bänk längd ca 170 cm
Stolar och bänk sitthöjd ca 44 cm
Senare klädsel. Fläckar. Bruksslitage. En stol något vinglig.
Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.
Läs mer