ARNE NORELL, fåtöljer ett par Sirocco 1900-talets senare del
Stomme av ask, sits, rygg och armstöd av skinn, etikettmärkta, sitthöjd ca 38 cm
Bruksslitage. Repor. Märken.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.