Eileen Gray

(Irland, 1878-1976)
Eileen Gray
(Irland, 1878-1976)

EILEEN GRAY, bordslampa, nr 71, Jumbo Frankrike, 1900-talets första hälft.

Formgiven 1935. Delar i kromm samt delvist målad i grågrönt. Höjd ca 30, bredd 38, djup 24 cm

Ej funktionstestad. Slitage. Repor. Smärre färgbortfall

Utropspris
300 EUR

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09