HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa.
Markaryd, 1900-talets andra hälft. Mässing med textilfransar. Höjd ca 45, diameter ca 27 cm
Bruksslitage, fläckar bl.a en större missfärgning, ej funktionstestad.