YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Båge" och soffbord, 1940/50-tal.
Fåtölj av fårskinn med benställning av formböjd bok samt teakfanér. Sitthöjd ca 32-40 cm.
Bord med benställning av formböjd bok samt skiva av teak. Bord brännmärkt med Yngve Ekströms bomärke OYE. Höjd ca 44, diameter ca 53 cm.
Slitage.
Modellen på fåtöljen är "Båge".