ERIK HERLØV, "Triva modul serie", Nordiska Kompaniet, 1960-tal.
Sideboard fanerat med teak. Två skåp och fyra lådor med beslag av mässing. Etikettmärkt Triva AB Nordiska Kompaniet Stockholm Made in Sweden NK. Längd 139, djup 47, height 75 cm. Nyckel finns.
Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage. Smärre fläckar. Dörrar och lådor något tröga.
Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015. Sid 532.