Skåp fanerat med mahogny samt med inläggningar av ljusare träslag. Två dörrar. Invändigt med plyschklädda hyllor och rygg samt belysning, tre ljuspunkter. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Bredd 115, djup 38, höjd 129 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor, märken. Obetydligt avslag vid fot. El ej funktionstestad. Helhetsintrycket är mycket gott.
Hovstallmästare Carl Gustaf Platen
Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, avbildat sid 52.