AXEL EINAR HJORTH, matgrupp 7 delar, "OK", Nordiska Kompaniet, 1936 och 1937.
Sex stolar av betsad bok, genombruten rygg, lös stoppad sits. Märkta med plakett. Sitthöjd ca 45 cm. Bord fanerat med bl a alm. Märkt med plakett. Två iläggsskivor à 50 cm vardera. Längd 160. Bredd 80. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.
Bordet formgivet 1936, stolarna formgivna 1937.