Bestående av kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Sockerskålen och gräddkannan invändigt förgylld. Kvadratiska fotplattor, delvis godronnerade, pärldekor. Kaffekannans lock med gångjärn och urnformad knopp, totalhöjd 31 cm.
Sammanlagd vikt 1276 g.
Smärre slitage. Aningen sned knopp. Helhetsintrycket är gott.