SPEGELLAMPETT, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.

Spegellampett med tvådelat fasettslipat glas. Signerad EG. Förgylld ytterkant. Ljusarm av mässing. 46 x 18,5 cm.

Smärre slitage, bakstycket med torrsprickor, smärre lagning med komplettering. Anlupet glas. Ljusarmen möjligen senare.

Utropspris
6 000 SEK