Spegellampett med tvådelat fasettslipat glas. Signerad EG. Förgylld ytterkant. Ljusarm av mässing. 46 x 18,5 cm.
Smärre slitage, bakstycket med torrsprickor, smärre lagning med komplettering. Anlupet glas. Ljusarmen möjligen senare.