Byrå fanerad med alm med flera träslag. Löstagbar uppsats med tre lådor, underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 110, djup 58, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad.
Uppsatsen möjligen ej ursprunglig. Skador och lagningar. Torrsprickor. Smärre bortfall av trä och faner.