Byrå med tre lådor, fanerad med alrot och björk. Beslag av mässing. Bredd 107, djup 59, höjd 86 cm.
Renoverad med lagningar och kompletteringar (senare beslag och fötter). Smärre slitage och skador såsom repor och torrsprickor. Något maskstungen. Nyckel saknas.