Målad baljfåtölj med delvis skuren dekor. Armlän med lejonmaskaroner. Fast stoppad sits och rygg. Signerad ES. Sitthöjd ca 45, höjd 84 cm.
Renoverad med senare målning och smärre lagningar. Helhetsintrycket är gott.