Ljuskrona med glasklädd metallstomme. Behängd med prismor. Ursprungligen för 12 ljus. 12 ljuspunkter. Diameter 100, höjd 125 cm.
Skador. Lagningar. Delar saknas, ljushållare. Lösa delar medföljer. Ej funktionstestad.