Byrå fanerad med valnöt, tre lådor, beslag av mässing, skiva av kalksten. Skivans undersida med klistrad pappersetikett: "Stadsveterinären Herr E. Åfeldt Stockholm". Bredd 123, djup 65, höjd 87 cm.
Renoverad och kompletterad. Smärre skador, lagningar och slitage. Samtida skiva ej ursprunglig, med smärre slitage, repor, nagg samt obetydlig kantlagning. Nyckel saknas.