Stomme av lackad körsbär, välvd rygg med spjälor. Stoppad sits klädd med skinn, märkt samt numrerad 31861, sitthöjd ca 44, totalhöjd ca 81 cm.
Bruksslitage. Märken, stötmärken, repor, fläckar.