Tvådelat dragkista av betsad furu. Fem lådor. Metallbeslag. Bredd 131, djup 51, höjd 99 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad. Ursprungligen med målning. Skador, slitage, lagningar, torrsprickor. Saknar delvis lås.