DRAGKISTA, Sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Tvådelat dragkista av betsad furu. Fem lådor. Metallbeslag. Bredd 131, djup 51, höjd 99 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Ursprungligen med målning. Skador, slitage, lagningar, torrsprickor. Saknar delvis lås.

Utropspris
2 500 SEK