NILS FOUGSTEDT, väggur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1944.
Rund urtavla med graverad dekor och siffror. Uppsvängt genombrutet krön med dekor av fåglar, stämplad Firma Svenskt Tenn S8. Höjd 39 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10