JONAS BOHLIN, hylla, "Zink", för Källemo, Värnamo, formgiven 1984.
Hylla i björk med detaljer av svartlackerat stål och fot av betong. Jonas Bohlin designade "Zink" för Källemo 1984. Höjd 155 cm.
Slitage, Nagg på sockeln.