GAVLAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.

Grå- och blåmålade. Gavlar med rotting och snidade blommor. Svänga ben med volutavslutningar. Total längd 210, längd utan gavlar 198 cm.

Rotting ställvis med skador. Senare långsarger. Slitage.

Utropspris
25 000 SEK