ERIC DETTHOW, olja på duk, signerad Detthow och daterad 20.
Tre gracer. 98 x 79 cm. A tergo etiketter från Åmells ram- och konservatorateljé. Även etikett från Paris och en ägaretikett "E. Detthow Torsgatan 19, Komposition".
Eric Detthow studerade vid Konsthögskolan 1912-1913 och vistades därefter långa tider i Paris, där han inspirerades av Paul Cézanne och Georges Seurat. Han studerade dessa, samt Dufresne, Friesz och Segonzac. Han målade landskap, figurkompositioner, porträtt och naket och blev snabbt en del av det parisiska konstlivet. Han har ställt ut i ett stort antal utställningar där fransk konst visats, bland annat i New York, London, Bukarest och Tokyo. Representerad på bland annat Moderna muséet i Stockholm, Malmö museum och Musée d’Art Moderne i Paris.
Några mindre duklagningar och retuscher.
Stockholms Auktionsverk, 2006.
Privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).