TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Mässingsplåt, kupa i glas, upphängning med reglerbara kedjor, diameter 41 cm, höjd 85-150 cm, nu fastmonterad på högsta höjden.
senare sladd. Ej funktionstestad. Bucklor.