FELIX HATZ, olja på duk, signerad.
Utan titel. 66 x 58 cm.
Smärre skarpmärken.
Felix Hatz var bildkonstnär och grafiker. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och hos Axel Jörgensen Köpenhamn 1934.
Hans tidiga arbeten influerades av Edvard Munch, som han träffat personligen.
I Stenhuggeriet målade han många av sina mest betydande verk, inspirerad av ett spännande, varierat kustlandskap och de arbetande stenhuggarna. Dessutom blev han nära vän med en rad andra konstnärer som vistades här om somrarna, däribland delar av Halmstadgruppen, Sven X-et Erixson och Knut Gruva. Han utvecklades då mot en tydligare form och komposition.
I Felix Hats senare måleri blev han alltmer abstrakt med starka expressiva drag, som i auktionens målning.
Utställningar: 1933 och 1942, Göteborgs Konsthall. Representerad: i Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, Ystad, Gävle museum, Göteborgs Konstmuseum och Nasjonalgalleriet i Oslo.
Felix Hatz var en österrikisk-svensk bildkonstnär född i Wien. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, Konstakademien i Köpenhamn och på ett flertal studieresor runt om i världen. Hatz var nära vän med Sven X-et Erixson. Hatz målade främst landskap och stilleben i expressionistisk stil men under 1950-talets senare del övergick han till ett mer abstrakt måleri. Hans målningar återger mollstämda, melankoliska drömvärldar. En del av hans verk har tydliga impressionistiska drag som påminner om Claude Monet och Paul Cézanne.