ALF WALLANDER, teservis, 8 delar, fältspatsproslin. Rörstrand, Jugend, tidigt 1900-tal.
Glaserad, med lågrelief dekor av blommor i svagtonade färger. Handtag av organisk form. Bestående av:
6 koppar med fat, diameter på fat 16 cm.
1 tekanna med lock, längd 22 cm (lock med nagg).
1 mjölkkanna, höjd 9 cm.
Slitage, lock med nagg.
Alf Wallanders serviser kom att ställas ut på Stockholmutställningen 1897, senare på andra utställningar såsom Skandinaviska utställningens konstavdelning, där hans keramik väckte uppmärksamhet, främst för hans metod att åstadkomma ett organiskt samband mellan kärlens grundformer och den figurala utsmyckningen med nympfer, fauner etc. Han började använda en annan färgeffekt, där bakgrunden var rent vitt för starkare eller blekare hållna växtmotiv i hög relief. Hans serviser hade osökt utnyttjat en svag reliefdekor målad under glasyren i bleka färger, som kontrasterade mot stora vita ytor. Främst sattes hans servis i fältspatporslin med Iris-motiv i bleka blå, rosa och gröna färgtoner. Efter samma principer var en servis med Tulpan motiv i en blek blå färg. Blommorna tecknar sig i svar relief efter tallriksbrämen och fullt modellerade som handtag på tillbringar, skålar och koppar, där stjälken utgör handtaget och blombladen får omsluta, hålla, själva formen. Alf Wallanders serviser blev Rörstrands trumfkort på utställningen. "Pensé" servisen levde längst.