SKÅP, "Flora", Sveriges Möbelindustriförbund, 1940-tal.
Skåpet är fanerat med alm och har intarsiadekor. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och två mindre lådor. Stämpelmärkt SMI 392 Flora. Bredd 136. Djup 46,5. Höjd 122,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.