Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Översta lådan med fällbar front framför små lådor. Undertill två lådor. Längd 85, bredd 47,5, höjd 91 cm.
Senare lås. Flyttade nyckelhål och nyckelskyltar. Skivan med smånagg. Faner med ställvis stötskador. Två små mässingslister saknas på höger framben. Vänster sida med mindre torkspricka. Nyckel saknas.