Fanerad med mahogny. Rak form med snedställda, kannelerade hörn framtill och nedåt avsmalnande kannelerade ben. Tre lådor, listverk och beslag av mässing. Lös skiva i grön kolmårdsmarmor. Bredd 121 cm, totaldjup 60 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Senare kompletteringar. Åldersrelaterat slitage. Märken.
Enligt uppgift, Ulrica Scheffman/Scheffer, makan till Mariestads apotekare Bror Lars Cederhwarf (död 1811)