AARNE ERVI, stolar, ett par, Merivaara 1900-talets mitt.
Stapelbara. Underrede i vitmålad metall. Tygklädsel i gult och vitt. Höjd 78, sitthöjd 36 cm. Bredd 59, djup 53 cm.
Rostangrepp. Ställvis omfattande slitage. Färgbortfall. Tyget med fläckar, blekt och revor.