Byrå fanerad med bl.a valnöt, tre lådor, beslag av mässing. Bredd 98, djup 48, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Renoverad, kompletterat och omarbetad av delvis äldre delar, troligen 1800-tal. Slitage, skador och lagningar.