YNGVE EKSTRÖM, Bokhylla/Vitrinskåp, 2 st, "Krus" Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-/1960-tal.
Två sektioner, fyra delar.
Teak, reliefdekor.
En sektion med hyllplan upptill, underdel med två lådor samt skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning.
En sektion med vitrinöverdel, undertill med två lådor samt skåp med bakomliggande hyllinredning. Längd per sektion 100 cm, djup 46 cm, höjd ca 188 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Vissa repor/märken. Ett gångjärn trasigt.