MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Fast stoppad brun skinnklädsel. Kulfötter. Bredd ca 110 cm. Sitthöjd ca 39 cm. Totalhöjd ca 87 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre Repor. Smärre fläckar. Ställvis blekt.
Enligt uppgift inköpt i Finland. Därefter arv i familjen.