Kaffekanna med hänkel av trä, oidentifierad mästarstämpel, London, England, 1893. Invändigt förgylld gräddkanna oidentifierad mästarstämpel, London, England, 1893. Sockerskål svensk imoportstämpel K. Anderson, Stockholm, 1926. Höjd 8-24 cm. Total vikt 660 gram.
Smärre slitage. Färgbortfall.