BORDSLAMPOR, ett par, lergods, Bitossi, Italien, 1900-talets andra hälft.
Cylindrisk form med guldglasyr. Höjd 43 cm.
Bruksslitage. Nagg. Fläckar. En lampa trasig i toppen vid keramiken som omger lampsockeln. En lös vit skiva stöder upp en instabil sockeln något. lösa keramik bitar medföljer. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.