Tvådelat skåp. Stomme av mörkt betsat trä. Överdel med två dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdel med två dörrpar och en enkel dörr med bakomliggande lådor. Bredd 252, djup 52, höjd 220 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador, repor, märken. Låsen delvis ej i funktion.
Enligt uppgift Spanien, omkring 1900-talets mitt.