Fanerad med mahogny, upptill låda, skrivklaff med bakomliggande lådinredning, nedtill tre lådor, beslag av brons, längd 100, bredd 51, höjd 144 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Fanerskador. Torrsprickor. Fanerlagningar. Övre lådan går ej att öppna